Cheapest matcha per gram

Cheapest matcha per gram (October 2026)

145 in-stock listings from 23 vendors matched this guide’s rule. Half of them cost under $1.13 per gram. The first entry, Latte Matcha Basic Grade, costs $0.099/g, 91% below it.

Vendor list prices captured on October 1, 2026. They are a snapshot, not live prices: open the vendor page before you buy. The market-wide view is in the Loose Leaf Index.

145matching listings
23vendors
$1.13median per gram
$0.60–$1.60middle half per gram

How the list is picked

  • Rule: Matcha (plain, not flavoured or latte mixes), lowest USD per gram first.
  • Eligible listings: In stock, known weight of at least 20 g, USD price per gram available.
  • Spread: one vendor can hold at most 4 of the 25 places, so a single big catalog cannot fill the table.
  • Per gram: the listed pack price in US dollars divided by the pack weight in grams.
  • Currency: CAD prices are shown as listed, with a US dollar figure converted at the 2026-09-30 reference rate (1 CAD = $0.7051; European Central Bank reference rates via https://api.frankfurter.app).

Price per gram across the category

Where this list sits in the whole category

USD per gram on a log scale. All 145 matching listings run $0.099 to $7.50, middle half $0.60 to $1.60, median $1.13. The 25 teas in the table run $0.099 to $0.53.$1.00$5.00$10.00USD per gram (log scale)All 145 listingsmedian $1.13This list (25)#1 Latte Matcha Basic Grade: $0.099/g#2 Culinary Matcha: $0.12/g#3 Matcha Sen: $0.13/g#4 Organic Everyday Matcha: $0.13/g#5 Dragon Matcha: $0.16/g#6 Culinary Matcha: $0.25/g#7 Osada Everyday Matcha 100g or 1KG: $0.25/g#8 Barista Matcha: $0.25/g#9 Matcha Powder-Ceremonial Grade Matcha: $0.26/g#10 Latte Matcha: $0.31/g#11 Encha Matcha Barista Grade Latte Organic Matcha Powder: $0.33/g#12 "Latte" Matcha (Japan): $0.37/g#13 premium organic matcha green tea pouch 500g: $0.40/g#14 Barista Matcha: $0.41/g#15 Barista Matcha: $0.41/g#16 Barista Matcha 150 g Bag: $0.41/g#17 Barista Matcha 350 g Bag: $0.41/g#18 Encha Ceremonial Grade Latte Matcha Powder: $0.42/g#19 Matcha+ Tea: $0.44/g#20 Matcha Tea Grade A: $0.45/g#21 Ryokuan Matcha: $0.45/g#22 Wakatake Matcha by Marukyu Koyamaen 100g or 500g: $0.45/g#23 Fujian White Tea Matcha 100 g: $0.48/g#24 Matcha Gyokuro: $0.51/g#25 Japanese Matcha: $0.53/g
  • Middle half of all matching listings (25th–75th percentile)
  • Lowest to highest listing
  • Median
  • Teas in the table below (25)
Listed prices on October 1, 2026, converted to USD per gram. Log scale: each gridline step is a multiple of the last, so a tea at $1/g sits as far from $0.10/g as $10/g does from $1/g.

How the 145 matching listings split by price per gram

Count of matching listings in each USD-per-gram band: $0.05–$0.10/g 1; $0.10–$0.15/g 3; $0.15–$0.20/g 1; $0.20–$0.30/g 5; $0.30–$0.50/g 15; $0.50–$1.00/g 42; $1.00–$2.00/g 51; $2.00–$5.00/g 24; $5.00/g and up 3.0204060In-stock listings (count)$0.05–$0.10/g$0.05–$0.10/g1 (1%)$0.10–$0.15/g$0.10–$0.15/g3 (2%)$0.15–$0.20/g$0.15�–$0.20/g1 (1%)$0.20–$0.30/g$0.20–$0.30/g5 (3%)$0.30–$0.50/g$0.30–$0.50/g15 (10%)$0.50–$1.00/g$0.50–$1.00/g42 (29%)$1.00–$2.00/g$1.00–$2.00/g51 (35%)$2.00–$5.00/g$2.00–$5.00/g24 (17%)$5.00/g and up$5.00/g and up3 (2%)
  • In-stock listings in the band
Listed prices on October 1, 2026. Bands are uneven on purpose: they widen as prices rise.

The ranked list

What one serving costs

Pick how much leaf you use per bowl. The table adds the leaf cost of one serving and how many servings each pack holds; the budget filter hides teas above your limit. Water, milk and repeat infusions are not counted.

At the category median$2.25$1.13/g × 2 g
Cheapest tea here$0.20$0.099/g × 2 g
Teas shown25 of 25
Prices listed on October 1, 2026 · 2 g per serving
#TeaVendorPackListed pricePer gramPer servingServings per pack
1Latte Matcha Basic GradeJapanNio Teas100 g$9.85$0.099$0.2050
2Culinary MatchaJapanHarney & Sons453.6 gLoose / 1 lb. Bag$55.00$0.12$0.24226
3Matcha SenJapanHarney & Sons113.4 gLoose / 4 oz. Tin$15.00$0.13$0.2656
4Organic Everyday MatchaJapanHarney & Sons453.6 gLoose / 1 lb. Bag$61.00$0.13$0.27226
5Dragon MatchaJapanHarney & Sons113.4 gLoose / 4 oz. Tin$18.00$0.16$0.3256
6Culinary MatchaJapanRed Blossom Tea Company113 g113g (4 oz.)$28.00$0.25$0.5056
7Osada Everyday Matcha 100g or 1KGJapanThe Steeping Room100 g100 grams$25.00$0.25$0.5050
8Barista MatchaZhejiang, ChinaWhite2Tea100 g$25.00$0.25$0.5050
9Matcha Powder-Ceremonial Grade MatchaTEANAGOO100 g3.53 OZ / 100 G$26.34$0.26$0.5350
10Latte MatchaJapanNio Teas60 g$18.81$0.31$0.6330
11Encha Matcha Barista Grade Latte Organic Matcha PowderJapanEncha60 g60g (2.12 oz) 30 cups$19.99$0.33$0.6730
12"Latte" Matcha (Japan)JapanPath of Cha100 g100g ($0.37 per gram)$37.00$0.37$0.7450
13premium organic matcha green tea pouch 500gteapigs500 g500g pouch$199.99$0.40$0.80250
14Barista MatchaNishio, JapanDAVIDsTEA50 gCA$28.98≈ $20.43$0.41$0.8225
15Barista MatchaNishio, JapanDAVIDsTEA150 gCA$87.00≈ $61.34$0.41$0.8275
16Barista Matcha 150 g BagJapanDAVIDsTEA150 gCA$87.00≈ $61.34$0.41$0.8275
17Barista Matcha 350 g BagJapanDAVIDsTEA350 gCA$203.00≈ $143.13$0.41$0.82175
18Encha Ceremonial Grade Latte Matcha PowderJapanEncha60 g60g (2.12oz) 30 cups$24.99$0.42$0.8330
19Matcha+ TeaJapanArt of Tea113.4 g4oz Zip Pouch (Avg. 77 cups)$50.00$0.44$0.8856
20Matcha Tea Grade AChinaArt of Tea113.4 g4oz Zip Pouch (Avg. 60 cups)$51.00$0.45$0.9056
21Ryokuan MatchaShizuoka, JapanKettl1000 g1kg$450.00$0.45$0.90500
22Wakatake Matcha by Marukyu Koyamaen 100g or 500gJapanThe Steeping Room100 g100 gram bag$45.00$0.45$0.9050
23Fujian White Tea Matcha 100 gFujian, ChinaTea Habitat100 g$48.00$0.48$0.9650
24Matcha GyokuroJapanRishi Tea100 g100 Grams$51.00$0.51$1.0250
25Japanese MatchaJapanRed Blossom Tea Company113 g113g (4 oz.)$60.00$0.53$1.0656

≈ figures convert CAD at the 2026-09-30 reference rate. Your card issuer’s rate and any import duty will differ.

Vendors with the most matching listings

Median USD per gram across each vendor’s matching listings on October 1, 2026, not only the ones in the table above.

VendorMatching listingsMedian per gram
Nio Teas21$1.10
DAVIDsTEA11$0.55
Harney & Sons9$0.25
The Steeping Room6$0.67
Art of Tea5$0.96
Tea Habitat4$0.76
Encha3$0.42
White2Tea3$0.60
Rare Tea Company3$0.67
Path of Cha3$0.90

Questions about this list

Across 145 in-stock matcha listings from 23 vendors on 2026-10-01, the median is $1.13 per gram. The middle half of listings runs $0.60 to $1.60.

Latte Matcha Basic Grade from Nio Teas, at $0.099 per gram (100g for $9.85) on 2026-10-01. Check the vendor page before buying; prices change.

At $1.13 per gram, a 2 g bowl of usucha (thin matcha) costs about $2.25, and a 4 g bowl of koicha (thick matcha) about $4.50. Matcha is whisked once, so there are no second infusions.

Matcha (plain, not flavoured or latte mixes), lowest USD per gram first. Only in-stock teas sold in packs of 20 g or more count, and no vendor gets more than 4 places.