Best-value white tea

Best-value white tea (October 2026)

186 in-stock listings from 20 vendors matched this guide’s rule. Half of them cost under $0.28 per gram. The first entry, Jing Gu Yang Ta Yunnan Bai Mu Dan White Tea, costs $0.11/g, 60% below it.

Vendor list prices captured on October 1, 2026. They are a snapshot, not live prices: open the vendor page before you buy. The market-wide view is in the Loose Leaf Index.

186matching listings
20vendors
$0.28median per gram
$0.18–$0.40middle half per gram

How the list is picked

  • Rule: White tea with a named growing region, sold in retail packs of 20–500 g, lowest USD per gram first.
  • Eligible listings: In stock, known weight of at least 20 g, USD price per gram available.
  • Spread: one vendor can hold at most 4 of the 25 places, so a single big catalog cannot fill the table.
  • Per gram: the listed pack price in US dollars divided by the pack weight in grams.

Price per gram across the category

Where this list sits in the whole category

USD per gram on a log scale. All 186 matching listings run $0.11 to $2.69, middle half $0.18 to $0.40, median $0.28. The 25 teas in the table run $0.11 to $0.25.$0.10$0.20$0.50$1.00$2.00$5.00$10.00USD per gram (log scale)All 186 listingsmedian $0.28This list (25)#1 Jing Gu Yang Ta Yunnan Bai Mu Dan White Tea: $0.11/g#2 Yunnan Yue Guang Bai Air-Dried White Tea: $0.12/g#3 Imperial Grade Yue Guang Bai White Tea Mini Cake: $0.12/g#4 Old Tree "Aged Cha Hua" Tea Flowers Brick: $0.13/g#5 2026 Lodestar: $0.14/g#6 2023 Dian Mei: $0.14/g#7 2019 Turtle Dove: $0.14/g#8 2014 Shoumei: $0.15/g#9 2020 Kunlu Shan Old Tree Aged Bai Cha / White Tea - 357g Cake: $0.15/g#10 2025 Jingmai Gushu "White Tiger" Yunnan Bai Cha / White Tea - 200g Cake: $0.17/g#11 2024 "White Christmas" Yunnan Bai Cha / White Tea: $0.17/g#12 2023 Xiaguan White Moonlight White Tea: $0.17/g#13 Kumaon White | Aged: $0.18/g#14 Kumaon White: $0.18/g#15 2025 Jingmai Gushu "White Tiger" Yunnan Bai Cha / White Tea - 200g Cake :: Seattle Inventory: $0.19/g#16 Shou Mei 寿眉 2018: $0.22/g#17 Bai Mu Dan 白牡丹2015: $0.22/g#18 Shou mei 寿眉 (2010): $0.22/g#19 Jasmine Silver Tip: $0.23/g#20 2024 Bada Mountain Yunnan White Tea: $0.24/g#21 Bai Mu Dan King: $0.24/g#22 Aged Xiao Bai Cha: $0.24/g#23 Tong Mu White Tea 桐木白茶(2025): $0.24/g#24 "White Peony" Bai Mudan White Tea Cake, 2023 (100g): $0.25/g#25 Qing Xin Gong Mei White Tea Cake, 2024 (100g): $0.25/g
  • Middle half of all matching listings (25th–75th percentile)
  • Lowest to highest listing
  • Median
  • Teas in the table below (25)
Listed prices on October 1, 2026, converted to USD per gram. Log scale: each gridline step is a multiple of the last, so a tea at $1/g sits as far from $0.10/g as $10/g does from $1/g.

How the 186 matching listings split by price per gram

Count of matching listings in each USD-per-gram band: $0.10–$0.15/g 21; $0.15–$0.20/g 37; $0.20–$0.30/g 40; $0.30–$0.50/g 58; $0.50–$1.00/g 16; $1.00–$2.00/g 9; $2.00–$5.00/g 5.0204060In-stock listings (count)$0.10–$0.15/g$0.10–$0.15/g21 (11%)$0.15–$0.20/g$0.15–$0.20/g37 (20%)$0.20–$0.30/g$0.20–$0.30/g40 (22%)$0.30–$0.50/g$0.30–$0.50/g58 (31%)$0.50–$1.00/g$0.50–$1.00/g16 (9%)$1.00–$2.00/g$1.00–$2.00/g9 (5%)$2.00–$5.00/g$2.00–$5.00/g5 (3%)
  • In-stock listings in the band
Listed prices on October 1, 2026. Bands are uneven on purpose: they widen as prices rise.

The ranked list

What one serving costs

Pick how much leaf you use per session. The table adds the leaf cost of one serving and how many servings each pack holds; the budget filter hides teas above your limit. Water, milk and repeat infusions are not counted.

At the category median$0.83$0.28/g × 3 g
Cheapest tea here$0.33$0.11/g × 3 g
Teas shown25 of 25
Prices listed on October 1, 2026 · 3 g per serving
#TeaVendorPackListed pricePer gramPer servingServings per pack
1Jing Gu Yang Ta Yunnan Bai Mu Dan White TeaYunnan, China · 2026 harvestYunnan Sourcing100 g100 grams / Spring 2026$11.00$0.11$0.3333
2Yunnan Yue Guang Bai Air-Dried White TeaYunnan, China · 2026 harvestYunnan Sourcing100 g100 grams / Spring 2026$11.50$0.12$0.3533
3Imperial Grade Yue Guang Bai White Tea Mini CakeYunnan, ChinaYunnan Sourcing100 g1 Cake (100 Grams)$12.00$0.12$0.3633
4Old Tree "Aged Cha Hua" Tea Flowers BrickYunnan, ChinaYunnan Sourcing100 g100 Grams$12.50$0.13$0.3833
52026 LodestarYunnan, China · 2026 harvestWhite2Tea200 g$27.00$0.14$0.4166
62023 Dian MeiYunnan, China · 2023 harvestWhite2Tea200 g$28.00$0.14$0.4266
72019 Turtle DoveYunnan, China · 2019 harvestWhite2Tea200 g$29.00$0.14$0.4366
82014 ShoumeiFujian, China · 2014 harvestWhite2Tea360 g$55.00$0.15$0.46120
92020 Kunlu Shan Old Tree Aged Bai Cha / White Tea - 357g CakeYunnan, China · 2020 harvestCrimson Lotus Tea357 g$54.99$0.15$0.46119
102025 Jingmai Gushu "White Tiger" Yunnan Bai Cha / White Tea - 200g CakeYunnan, China · 2025 harvestCrimson Lotus Tea200 g1x 200g Cake$34.99$0.17$0.5266
112024 "White Christmas" Yunnan Bai Cha / White TeaYunnan, China · 2024 harvestCrimson Lotus Tea200 g1x 200g Cake$34.99$0.17$0.5266
122023 Xiaguan White Moonlight White TeaYunnan, China · 2023 harvestThe Steeping Room200 g200g whole cake$35.00$0.17$0.5266
13Kumaon White | AgedKumaon, IndiaYoung Mountain Tea453.6 g1 lb ($0.22/cup)$79.99$0.18$0.53151
14Kumaon WhiteKumaon, IndiaYoung Mountain Tea453.6 g1 lb$79.99$0.18$0.53151
152025 Jingmai Gushu "White Tiger" Yunnan Bai Cha / White Tea - 200g Cake :: Seattle InventoryYunnan, China · 2025 harvestCrimson Lotus Tea200 g1x 200g Cake$37.99$0.19$0.5766
16Shou Mei 寿眉 2018Fujian, China · 2018 harvestWuyi Origin150 g150g Bag$33.00$0.22$0.6650
17Bai Mu Dan 白牡丹2015Fujian, China · 2015 harvestWuyi Origin50 g50g Bag$11.00$0.22$0.6616
18Shou mei 寿眉 (2010)Fujian, China · 2010 harvestWuyi Origin50 g50g Bag$11.00$0.22$0.6616
19Jasmine Silver TipFujian, ChinaSmith Teamaker63.8 gLoose Leaf [2.25 oz]$14.99$0.23$0.7121
202024 Bada Mountain Yunnan White TeaYunnan, China · 2024 harvestThe Steeping Room100 g100 grams$23.60$0.24$0.7133
21Bai Mu Dan KingFujian, ChinaJing Tea Shop100 g100gr pouch$23.70$0.24$0.7133
22Aged Xiao Bai ChaFujian, ChinaJing Tea Shop100 g100gr pouch$23.70$0.24$0.7133
23Tong Mu White Tea 桐木白茶(2025)Fujian, China · 2025 harvestWuyi Origin150 g150g Bag$36.30$0.24$0.7350
24"White Peony" Bai Mudan White Tea Cake, 2023 (100g)Yunnan, China · 2023 harvestPath of Cha100 gWhole Cake (100g; $0.25 per gram)$25.00$0.25$0.7533
25Qing Xin Gong Mei White Tea Cake, 2024 (100g)Yunnan, China · 2024 harvestPath of Cha100 gWhole Cake (100g; $0.25 per gram)$25.00$0.25$0.7533

Vendors with the most matching listings

Median USD per gram across each vendor’s matching listings on October 1, 2026, not only the ones in the table above.

VendorMatching listingsMedian per gram
Yunnan Sourcing71$0.18
White2Tea34$0.27
Wuyi Origin19$0.35
The Steeping Room8$0.40
Crimson Lotus Tea7$0.19
Path of Cha7$0.33
Jing Tea Shop4$0.33
Smith Teamaker4$0.39
The Essence of Tea4$0.76
Teabox4$0.80

Questions about this list

Across 186 in-stock white tea listings from 20 vendors on 2026-10-01, the median is $0.28 per gram. The middle half of listings runs $0.18 to $0.40.

Jing Gu Yang Ta Yunnan Bai Mu Dan White Tea from Yunnan Sourcing, at $0.11 per gram (100 grams / Spring 2026 for $11.00) on 2026-10-01. Check the vendor page before buying; prices change.

At $0.28 per gram, a 3 g Western-style cup costs about $0.83 in leaf, and a 6 g gongfu session about $1.65. Most leaf gives two or more infusions, so the real cost per cup is lower.

White tea with a named growing region, sold in retail packs of 20–500 g, lowest USD per gram first. Only in-stock teas sold in packs of 20 g or more count, and no vendor gets more than 4 places.