Most expensive teas per gram

Most expensive teas per gram (October 2026)

4,006 in-stock listings from 37 vendors matched this guide’s rule. Half of them cost under $0.33 per gram. The top entry, 2025 Man Song King 1st Category Tall Trunk Ancient Tea Tree Puerh Tea (1 oz), costs $20.95/g, 63 times that median.

Vendor list prices captured on October 1, 2026. They are a snapshot, not live prices: open the vendor page before you buy. The market-wide view is in the Loose Leaf Index.

4,006matching listings
37vendors
$0.33median per gram
$0.21–$0.56middle half per gram

How the list is picked

  • Rule: Any unflavoured tea, highest USD per gram first.
  • Eligible listings: In stock, known weight of at least 20 g, USD price per gram available.
  • Spread: one vendor can hold at most 4 of the 25 places, so a single big catalog cannot fill the table.
  • Per gram: the listed pack price in US dollars divided by the pack weight in grams.

Price per gram across the category

Where this list sits in the whole category

USD per gram on a log scale. All 4,006 matching listings run $0.045 to $20.95, middle half $0.21 to $0.56, median $0.33. The 25 teas in the table run $3.20 to $20.95.$0.010$0.10$1.00$10.00$100USD per gram (log scale)All 4,006 listingsmedian $0.33This list (25)#1 2025 Man Song King 1st Category Tall Trunk Ancient Tea Tree Puerh Tea (1 oz): $20.95/g#2 2025 Bing Dao Lao Zhai Spring 1st Pick 800 Years Old Extra Large Gushu Loose Green Puerh (1 oz): $19.86/g#3 2026 Da Hei Forest King Tree Green Puerh Loose (1 oz): $17.24/g#4 2024 Kun Lu Shan King of Small Leaf Varietal Spring 1st Pick Old Tree Green Puerh Loose (1 oz): $16.61/g#5 Orchid Dream: $12.00/g#6 1960's LLLL367 Bao Lan (寶蘭)Aged Liu Bao: $11.00/g#7 1980's Old Tree Raw Puerh: $7.63/g#8 Gokasho Blended Matcha: $7.50/g#9 1970 Qing Bazhong Liubao: $7.40/g#10 Steadfast: $7.00/g#11 Chan Cha 禪茶: $5.68/g#12 Gokasho Organic Saemidori Matcha: $5.50/g#13 Kanza Matcha (20g Can): $5.20/g#14 Xi Hu Long Jing (Dragon Well) 西湖龍井: $4.96/g#15 2026 Ma'an Shan Single Tree: $4.69/g#16 Gokasho Organic Samidori Matcha: $4.25/g#17 2022 Must Be: $4.17/g#18 Argil: $4.00/g#19 Shirakawa Samidori Matcha: $4.00/g#20 Jin Jun Mei 金駿眉: $3.93/g#21 Ao Fu Hou 凹富後: $3.68/g#22 Seimei Matcha: $3.40/g#23 Very Old Huangpian: $3.40/g#24 Our Finest Dragonwell, 2026: $3.21/g#25 Kuon (Eternity) (20g Can): $3.20/g
  • Middle half of all matching listings (25th–75th percentile)
  • Lowest to highest listing
  • Median
  • Teas in the table below (25)
Listed prices on October 1, 2026, converted to USD per gram. Log scale: each gridline step is a multiple of the last, so a tea at $1/g sits as far from $0.10/g as $10/g does from $1/g.

How the 4,006 matching listings split by price per gram

Count of matching listings in each USD-per-gram band: Under $0.05/g 1; $0.05–$0.10/g 94; $0.10–$0.15/g 355; $0.15–$0.20/g 458; $0.20–$0.30/g 831; $0.30–$0.50/g 1101; $0.50–$1.00/g 686; $1.00–$2.00/g 333; $2.00–$5.00/g 112; $5.00/g and up 35.05001,0001,500In-stock listings (count)Under $0.05/gUnder $0.05/g1 (0%)$0.05–$0.10/g$0.05–$0.10/g94 (2%)$0.10–$0.15/g$0.10–$0.15/g355 (9%)$0.15–$0.20/g$0.15–$0.20/g458 (11%)$0.20–$0.30/g$0.20–$0.30/g831 (21%)$0.30–$0.50/g$0.30–$0.50/g1,101 (27%)$0.50–$1.00/g$0.50–$1.00/g686 (17%)$1.00–$2.00/g$1.00–$2.00/g333 (8%)$2.00–$5.00/g$2.00–$5.00/g112 (3%)$5.00/g and up$5.00/g and up35 (1%)
  • In-stock listings in the band
Listed prices on October 1, 2026. Bands are uneven on purpose: they widen as prices rise.

The ranked list

What one serving costs

Pick how much leaf you use per session. The table adds the leaf cost of one serving and how many servings each pack holds; the budget filter hides teas above your limit. Water, milk and repeat infusions are not counted.

At the category median$1.00$0.33/g × 3 g
Cheapest tea on this list$9.60$3.20/g × 3 g
Teas shown25 of 25
Prices listed on October 1, 2026 · 3 g per serving
#TeaVendorPackListed pricePer gramPer servingServings per pack
12025 Man Song King 1st Category Tall Trunk Ancient Tea Tree Puerh Tea (1 oz)Yunnan, China · 2025 harvestTea Habitat28.3 g$593.00$20.95$62.869
22025 Bing Dao Lao Zhai Spring 1st Pick 800 Years Old Extra Large Gushu Loose Green Puerh (1 oz)Yunnan, China · 2025 harvestTea Habitat28.3 g$562.00$19.86$59.589
32026 Da Hei Forest King Tree Green Puerh Loose (1 oz)Yunnan, China · 2026 harvestTea Habitat28.3 g$488.00$17.24$51.739
42024 Kun Lu Shan King of Small Leaf Varietal Spring 1st Pick Old Tree Green Puerh Loose (1 oz)Jiangxi, China · 2024 harvestTea Habitat28.3 g$470.00$16.61$49.829
5Orchid DreamGuangxi, ChinaGlobal Tea Hut50 g$600.00$12.00$36.0016
61960's LLLL367 Bao Lan (寶蘭)Aged Liu BaoGuangxi, China · 1960 harvestThe Essence of Tea100 g100g Tins$1,100.00$11.00$33.0033
71980's Old Tree Raw PuerhYunnan, China · 1980 harvestThe Essence of Tea380 g380g Cake$2,900.00$7.63$22.89126
8Gokasho Blended MatchaUji, JapanKettl20 g$150.00$7.50$22.506
91970 Qing Bazhong LiubaoGuangxi, China · 1970 harvestThe Essence of Tea100 g$740.00$7.40$22.2033
10SteadfastGuangxi, ChinaGlobal Tea Hut50 g$350.00$7.00$21.0016
11Chan Cha 禪茶China · 2021 harvestTea Drunk25 gMei Zhan - Early Spring 2021 / 25 grams$142.00$5.68$17.048
12Gokasho Organic Saemidori MatchaUji, JapanKettl20 g$110.00$5.50$16.506
13Kanza Matcha (20g Can)Uji, JapanIppodo Tea20 g$104.00$5.20$15.606
14Xi Hu Long Jing (Dragon Well) 西湖龍井Zhejiang, China · 2023 harvestTea Drunk28 gXi Hu First Pluck 2023 / Box (28 grams)$139.00$4.96$14.899
152026 Ma'an Shan Single TreeYunnan, China · 2026 harvestThe Essence of Tea100 g100g cake$469.00$4.69$14.0733
16Gokasho Organic Samidori MatchaUji, JapanKettl20 g$85.00$4.25$12.756
172022 Must BeYunnan, China · 2022 harvestWhite2Tea200 g$835.00$4.17$12.5266
18ArgilGuangxi, ChinaGlobal Tea Hut50 g$200.00$4.00$12.0016
19Shirakawa Samidori MatchaUji, JapanKettl20 g$80.00$4.00$12.006
20Jin Jun Mei 金駿眉Fujian, China · 2025 harvestTea Drunk30 gJin Jun Mei - 1st Pluck 2025 / Box (30 grams)$118.00$3.93$11.8010
21Ao Fu Hou 凹富後Guangdong, China · 2022 harvestTea Drunk28 gDa Hu - Spring 2022 / Box (28 grams)$103.00$3.68$11.049
22Seimei MatchaJapanSong Tea & Ceramics20 g20g Canister$68.00$3.40$10.206
23Very Old HuangpianYunnan, ChinaWhite2Tea25 g$85.00$3.40$10.208
24Our Finest Dragonwell, 2026Zhejiang, China · 2026 harvestRed Blossom Tea Company56 g56g (2 oz.)$180.00$3.21$9.6418
25Kuon (Eternity) (20g Can)Uji, JapanIppodo Tea20 g$64.00$3.20$9.606

Vendors with the most matching listings

Median USD per gram across each vendor’s matching listings on October 1, 2026, not only the ones in the table above.

VendorMatching listingsMedian per gram
The Essence of Tea131$0.76
Tea Habitat122$1.58
Kettl55$1.13
Spirit Tea47$0.64
Tea Drunk42$2.10
Bellocq41$0.72
Song Tea & Ceramics36$0.88
Ippodo Tea33$0.50
Rare Tea Company27$0.64
Global Tea Hut24$0.88

Questions about this list

Across 4,006 in-stock unflavoured tea listings from 37 vendors on 2026-10-01, the median is $0.33 per gram. The middle half of listings runs $0.21 to $0.56.

2025 Man Song King 1st Category Tall Trunk Ancient Tea Tree Puerh Tea (1 oz) from Tea Habitat, at $20.95 per gram (28.3 g for $593.00) on 2026-10-01. Check the vendor page before buying; prices change.

At $0.33 per gram, a 3 g Western-style cup costs about $1.00 in leaf, and a 6 g gongfu session about $2.01. Most leaf gives two or more infusions, so the real cost per cup is lower.

Any unflavoured tea, highest USD per gram first. Only in-stock teas sold in packs of 20 g or more count, and no vendor gets more than 4 places.